Ta strona używa ciasteczek ("cookies"). Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu.  Dowiedz się więcej tutaj.
Witamy w blogu
Epacta SI partnerem HCL
May 21, 2019
Nasza firma jest już oficjalnym autoryzowanym partnerem HCL. Przypominamy, że kilka miesięcy temu IBM ogłosił, że HCL przejmie rodzinę produktów Collaboration Solutions (m.in. IBM Domino Notes i IBM Connections). Lada dzień spodziewane jest formalne sfinalizowanie transakcji. Link do strony HCL: www.hcltech.com
Tagi:
Komentarze (0)
Domino Mobile Apps dostępne w AppStore
May 16, 2019
Domino Mobile Apps można już pobrać z Apple Appstore: link do aplikacji
Program pozwala na dostęp do aplikacji Domino (online i offline) na ipadzie.
Tagi:
Komentarze (0)
Nowa wersja pakietu Domino AppDev Pack (1.0.1) już dostępna
Mar 29, 2019
26 marca 2019 r. IBM (HCL?) udostępnił w systemie Passport Advantage nową wersję pakietu Domino AppDev Pack zawierającą komponenty pozwalające na integrację IBM Domino i aplikacji w Node.js.
Oprogramowanie zawiera m.in, usługę IAM (w wersji 1.1.4) pozwalającą na autoryzację w IBM Domino aplikacji w Node.js poprzez OAuth2.

Ekran autoryzacji usługi IAM z opisanym zakresem dostępu do komponentów w Domino


Wg naszych doświadczeń, podobnie jak w wersji poprzedniej, nadal konieczne jest wpisanie hasła przed startem usługi, co wyklucza możliwość automatycznego restartu. Liczymy, że niedogodność ta zostanie szybko wyeliminowana.
Generalnie integracja Domino z Node.js działa (testowaliśmy na Linuxie Centos) i otwiera przed nami nowe możliwości...

A tutaj jest link do opisu zmian w Domino AppDev Pack 1.0.1 (w j.angielskim)
Tagi:
Komentarze (0)
Node.js w IBM Domino 10
Feb 26, 2019
W IBM Domino 10 programiści mogą korzystać m.in. ze środowiska Node.js opartego na języku javascript. W tym artykule (w j.angielskim) zawarto szereg przydatnych informacji potrzebnych do uruchomienia i korzystania z Node.js w IBM Domino. Dowiedz się do czego służy zadanie Proton w IBM Domino i jak korzystać z Node-RED. Polecamy!
Tagi:
Komentarze (0)
Aplikacje Domino na iPadzie (beta) - instrukcja instalacji
Jan 31, 2019
Niedawno została udostępniona wersja beta aplikacji Domino Mobile Apps pozwalająca na korzystanie z baz Domino na tablecie Apple iPad i to bez potrzeby ich modyfikacji. Przeprowadziliśmy krótki test i rzeczywiście już po 5 minutach potrzebnych na instalację i konfigurację aplikacji mogliśmy korzystać z aplikacji Domino niemal w taki sam sposób jak w kliencie Notes. Nasze testy dotyczyły kilku klasycznych rozwiązań (np. baza Teamroom 9). Ciekawe jak zachowają się w tym środowisku aplikacje bardziej skomplikowane...

Zrzut ekranu - aplikacja Teamroom 9 na iPadzie:Instrukcja instalacji wersji beta Domino Mobile Apps:

1. Zainstalować na iPadzie aplikację TestFlight z AppStore


2. Otworzyć w przeglądarce na iPadzie stronę https://ibm.biz/V10MobileApps

3. Zalogować się za pomocą IBM ID (jeśli użytkownik nie ma IBM id - należy wypełnić formularz w celu utworzenia identyfikatora)

4. Kliknąć przycisk ""Start Testing"- otworzy się wersja beta aplikacji Domino Mobile Apps


5. Wpisać adres serwera, nazwę użytkownika i wskazać jego plik id (wcześniej skopiować na iPada)


Rozwiązanie testowaliśmy z serwerem IBM Domino 9.0.1 fix pack 7.
Tagi:
Komentarze (0)
Forum związane z rozwojem produktów z rodziny Domino/Notes/Sametime
Jan 22, 2019
Pod adresem https://domino.ideas.aha.io dostępne jest forum poświęcone rozwojowi platformy Domino / Notes / Sametime.
Użytkownicy mogą zgłaszać tam pomysły nowych funkcjonalności, które następnie są analizowane i (w szczęśliwym scenariuszu) przekazywane do realizacji.
Do dziś zgłoszono ok. 270 pomysłów, z czego 16 już wdrożono, a wdrożenie kolejnych 22 jest planowane [edit 2019-01-28: 22 wdrożone, 17 planowanych :)].
Tagi:
Komentarze (0)
Pierwsze doświadczenia z IBM Domino 10.0.1
Jan 21, 2019
Kilkanaście dni temu zmigrowaliśmy jeden z serwerów IBM Domino do wersji 10.0.1 (opracowywanej już przez HCL). Poza problemem ze scalanymi bibliotekami javascript (nie stosować polskich znaków w komentarzach!) aplikacje zarówno webowe jak i klasyczne działają poprawnie.
Tagi:
Komentarze (0)
Ważny projekt zakończony sukcesem !
Dec 7, 2018
W ostatnich dniach zakończyliśmy (tj. zrealizowaliśmy zgodnie z życzeniem Klienta) prace w ramach rozbudowanego projektu, w który byliśmy zaangażowani przez ostatnie miesiące. Prace projektowe obejmowały m.in. tworzenie i modyfikacje aplikacji w IBM Domino (klasyczne i XPages), przygotowanie pojedynczego logowania pomiędzy MS AD i IBM Domino (SSO), integrację z systemem ePUAP oraz obsługę kwalifikowanego podpisu elektronicznego.
Tagi:
Komentarze (0)
IBM kupuje RedHat za 34 mld dolarów
Oct 29, 2018
Wg Ginni Rometty (CEO) IBM stanie się największym dostawcą usług w chmurze. RedHat ma być oddzielną jednostką w dziale Hybrid Cloud IBM. Szczegóły tutaj.
Tagi:
Komentarze (0)
IBM Domino v10 już jest !
Oct 10, 2018
10 października 2018 r. od godz. 10:10 można pobrać oprogramowanie IBM Domino w najnowszej - dziesiątej wersji. Jednocześnie ruszyła promocja, w ramach której wznowienie wygasłej subskrypcji IBM Domino można nabyć z rabatem aż do 50%, a nowe licencje z rabatem aż do 20%.
Zapraszamy do kontaktu z działem handlowym.
Kliknij na obrazek aby przejść do strony IBM:
Tagi:
Komentarze (0)
Odliczanie do premiery IBM Domino v. 10
Sep 10, 2018
Na dzień 9 października 2018 r. IBM zapowiada światową premierę DZIESIĄTEJ (!) wersji oprogramowania IBM Domino. Czekamy z niecierpliwością...
Tagi:
Komentarze (0)
Epacta na IBM Social Business Day - 14 października 2016 w Warszawie
Sep 21, 2016
Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu IBM Social Business Day, na którym będziemy prezentowali efekty naszych doświadczeń z IBM Blumeix i XPages.
Planujemy m.in. pierwszy publiczny pokaz naszego najnowszego systemu TOORBINA Appstore dla XPages oraz autorskiego narzędzia do zarządzania aplikacjiami w chmurze TOORBINA Cloud Manager.

Termin: 14 października (piątek), godz. 9:15.

Lokalizacja: Warszawa, Arrow ECS, ul. Krakowiaków 32, sala GAMMA.

Udział bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona.
Kliknij tutaj aby pobrać agendę.
Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres: mpiotrowska@pl.ibm.com

Serdecznie zapraszamy

Tagi:
Komentarze (0)
XPAGES w chmurze [IBM BLUEMIX}
Mar 30, 2016
Niedawno w katalogu rozwiązań dostępnych na platformie IBM Bluemix (w którym, notabene wkrótce zmieni się interfejs użytkownika) pojawił się ciekawy zestaw ("boilerplate") nazwany XPages Web Starter. Na razie, co prawda, oznaczony jest statusem "experimental" ale już dostępny do testów.
Składa się on z dwóch komponentów:

- XPages - zawiera elementy konstrukcyjne


- XPages NoSQL Database - repozytorium danych w postaci starego dobrego .nsfa


Posiłkując się dostępną dokumentacją dość sprawnie stworzyliśmy naszą pierwszą aplikację XPages działającą w chmurze Bluemixa. Zadziałała także replikacja z bluemixem (niestety obecnie bez harmonogramu).
O naszych doświadczeniach z XPages Web Starterem napiszemy niebawem...
W międzyczasie polecamy: IBM BLUEMIX

Tagi:
Komentarze (0)
IBM Watson w IBM Verse, Connections i Sametime ?
Feb 18, 2015
W styczniu 2015 r. miała miejsce coroczna konferencja IBM tym razem pod nazwą ConnectED 2015 (wcześniej IBM Connect, a jeszcze dawniej - Lotusphere).
Moją uwagę przykuły szczególnie informacje mówiące o wykorzystaniu technologii IBM Watson w produktach z rodziny IBM Collaboration Solutions.
I tak:
- IBM Verse ma wykorzystywać analitykę Watsona do zarządzania pocztą elektroniczną (ciekawe!),
- IBM Connections w kolejnej wersji pozwoli na wykorzystanie Watsona w budowie bazy wiedzy i automatyczne odpowiadanie na pytania publikowane przez uczestników społeczności,
- IBM Sametime będzie mógł wykorzystywać technologię IBM Watson w rozmowach sieciowych prowadzonych w czasie rzeczywistym (na konferencji prezentowano prototyp takiej aplikacji).

Pamiętajmy jednak, że IBM Watson dostępny jest obecnie w modelu "chmurowym". Ciekawe w jaki sposób (i czy w ogóle) IBM planuje wykorzystanie tej technologii w produktach instalowanych na serwerach firmowych ("on premise"). Poczekamy - zobaczymy (oby).
Tagi:
Komentarze (0)
IBM Verse - rewolucja w korzystaniu z maila
Nov 24, 2014
18 listopada 2014 r. miała miejsce premiera nowego produktu IBM - programu o nazwie IBM Verse.
IBM Verse (wcześniej ukrywany pod nazwą kodową IBM Mail Next) to m.in. zupełnie nowy interfejs użytkownika wykorzystywany do obsługi poczty elektronicznej. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych mechanizmów analityki IBM Verse dostosowuje wyświetlane treści do sposobu pracy użytkownika. Do dyspozycji użytkownika dostępny jest także komunikator wiadomości błyskawicznych.
Na ekranie startowym nie ma tu już klasycznego "inboxa" z listą otrzymanych wiadomości. Są za to tzw. "people bubbles" - owalne zdjęcia osób (bąbelki?), z którymi się komunikujemy. Są szczegółowe informacje na temat nadchodzących wydarzeń (spotkania). Jest lista spraw, w które powinniśmy się zaangażować jak również lista tematów, które zleciliśmy do realizacji innym osobom. I wreszcie u dołu - prosty diagram przedstawiający plan dnia.
Silną stroną narzędzia ma być wyszukiwanie (oparte na Apache Solr) oraz dostęp z urządzeń mobilnych poprzez dedykowane natywne aplikacje.
IBM Verse ma być dostępny komercyjnie w pierwszym kwartale 2015 r. Najpierw w chmurze (IBM Connections Cloud), a później spodziewana jest wersja do instalacji na firmowych serwerach.
Co ciekawe - Verse będzie dostępny w modelu "freemium" (to chyba pierwszy raz w historii IBM).
Więcej szczegółów na stronach IBM.Tagi:
Komentarze (0)
Poprawki do IBM Domino zapobiegające atakowi POODLE
Nov 7, 2014
IBM opublikował listę poprawek umożliwiającą obsługę TLS 1.0 w IBM Domino co zapobiega potencjalnym atakom POODLE (Padding Oracle On Downgraded Legacy Encryption) wykorzystującym lukę w protokole SSLv3.
Poprawki dostępne są dla wersji 9.01, 9.0, 8.5.3, 8.5.2 i 8.5.1:
Więcej szczegółów tutaj (strona IBM).
Tagi:
Komentarze (0)
"Biznes z IBM Connections" - podziękowania
Oct 8, 2014
Dziękujemy serdecznie wszystkim uczestnikom seminarium "Biznes z IBM Connections" za udział w spotkaniu.
Była to wyjątkowa okazja do wymiany doświadczeń i spojrzenia na możliwości oferowane przez IBM Connections okiem użytkownika "biznesowego".
Już myślimy o kontynuacji...
Tagi:
Komentarze (0)
"Biznes z IBM Connections" - Warszawa, 7 października 2014 - lokalizacja i koszt uczestnictwa
Sep 3, 2014
Osoby zainteresowane uczestnictwem w seminarium "Biznes z IBM Connections" prowadzonym przez Michaela Sampsona zapraszamy do rejestracji.
Termin: 7 października 2014 r. godz. 9:00-17:00.
Koszt uczestnictwa 1 osoby wynosi 599 złotych + VAT (23%)
Lokalizacja: Warszawa, ul. 1 Sierpnia 6A, bud. C (Arrow ECS) - sprawdź na mapie
Zgłoszenia z podaniem imienia i nazwiska uczestnika oraz danych firmy prosimy wysyłać na adres: michael.sampson@epacta.com.pl
Uwaga: liczba uczestników ograniczona do ok. 20 osób.
Seminarium prowadzone będzie w j. angielskim.
Partnerem seminarium jest firma Arrow ECS Sp. z o.o.
Tagi:
Komentarze (0)
Seminarium "Biznes z IBM Connections" - Warszawa, 7 października 2014 (wtorek) - WPISZ DO KALENDARZA!
Aug 6, 2014

Zaplanuj datę: 7 października 2014 r - Warszawa


Seminarium „Biznes z IBM Connections” to odpowiedź na pytanie jak wykorzystać elementy społecznościowe (social) w biznesie.
Prowadzącym będzie Michael Sampson (Nowa Zelandia) - autor książki "Doing Business with IBM Connections".

Udział w seminarium pozwoli w krótkim czasie poznać realne zastosowania IBM Connections w dzisiejszych organizacjach. W trakcie spotkania Michael zaprezentuje dziesięć kluczowych scenariuszy pracy grupowej, które ludzie biznesu realizują na co dzień. Przeanalizujemy szczegółowo, jak wprowadzić każdy z nich w życie korzystając z IBM Connections w kontekście biznesu i czynników ludzkich.

Scenariusze dotyczą:
- współtworzenia dokumentów,
- zarządzania spotkaniami,
- prowadzenia projektów,
- podejmowania decyzji.

Każdy z dziesięciu scenariuszy pracy grupowej zostanie dokładnie omówiony wraz z demonstracją, jak efektywnie wprowadzić go w życie. Uczestnicy nie tylko wysłuchają pomysłów, ale też będą mieli szansę zobaczyć, jak każdy ze scenariuszy zostaje zaimplementowany.
Program seminarium oparty jest na treści książki Michaela Sampsona Doing Business with IBM Connections (2013).

Wstępna agenda:
09:00 … Powitanie i wstęp
09:10 … IBM Connections i scenariusze pracy grupowej
09:30 … Scenariusze 1 i 2
10:30 … Przerwa poranna
10:50 … Scenariusze 3-5 oraz tworzenie swojego profilu
12:40 … Lunch
13:10 … Scenariusze 6-9
15:10 … Przerwa popołudniowa
15:30 … Scenariusz 10
16:00 … Milion i jeden
16:30 … Dyskusja końcowa
17:00 … Zakończenie seminarium

Jeśli Państwa organizacja jest w trakcie badania potencjalnych zysków płynących z wykorzystania IBM Connections, niniejsze seminarium zapewni Państwu, niezależne od dostawcy oprogramowania spojrzenie, które pomoże w planowaniu dalszych działań. A jeśli już używają Państwo IBM Connections, otrzymają Państwo ukierunkowane porady, jak najlepiej wykorzystać IBM Connections.

Uwaga:
- Ilość miejsc ograniczona do ok. 20.
- Udział w seminarium jest płatny. Koszt zostanie podany niebawem.
- Uczestnicy sami pokrywają koszty dojazdu i ew. zakwaterowania.

Wkrótce podamy koszt uczestnictwa w seminarium oraz dokładną lokalizację i rozpoczniemy rejestrację chętnych.

Przydatne linki:
- Michael Sampson - strona prowadzącego
- "Doing Business with IBM Connections" - informacje o książce
-
IBM Connections - informacje o produkcie IBM

Zaplanuj datę: 7 października 2014 r - Warszawa

Tagi:
Komentarze (0)
IBM Connections 5 - synchronizacja plików
Jul 7, 2014
Polecam ten krótki film pokazujący nową funkcjonalność synchronizacji plików w IBM Connections 5. Kontrolowany firmowy Dropbox?
Link do filmu na YouTube.
Tagi:
Komentarze (0)
IBM Connections 5 już jest !
Jul 4, 2014
Oczekiwana kolejna wersja systemu IBM Connections jest już dostępna. Więcej informacji na temat nowych funkcji znajdziesz tutaj.
Tagi:
Komentarze (0)
Procesy w IBM Connections
Jun 27, 2014
Użytkownicy IBM Connections wykorzystujący komponent Działania (Activities) często zwracają się z pytaniami o możliwość zaimplementowania, choćby prostego, procesowego sposobu pracy. Oto pomysł na rozwiązanie tego problemu.

Założenia:


A. Funkcjonalność wymagana

1. Działanie procesowe powinno mieć możliwość definiowania kroków (etapów, statusów) przez ktore będzie kolejno przechodzić i zapisu tej definicji jako szablonu dla kolejnych działań.
2. Działanie procesowe powinno mieć swojego właściela (właściciela procesu).
3. Każdy etap działania powinien mieć swojego właściciela/właścicieli - osobę/ osoby odpowiedzialne za realizację czynności w ramach danego etapu.
4. Aktualny status działania powinien być widoczny po jego otwarciu wraz z etapami poprzednimmi i następnymi.
5. Właściciel etapu powinien mieć możliwość zakończenia etapu, za który jest odpowiedzialny (zmiany statusu działania).

B. Funkcjonalność pożądana ("nice to have")

6. System powinien udostępniać listę działań procesowych z informacją na temat aktualnego statusu bez konieczności otwierania działań.
7. System powinien umożliwiać filtrowanie listy działań wg ich statusu.

Rozwiązanie:


Tworzymy nowe działanie w ramach wybranej społeczności.
Przykład:
Działanie o nazwie "Ofertowanie" w społeczności "Dział Handlowy".
Następnie określamy osoby biorące udział w procesie (opcja Członkowie).
Właściciele działania procesowego powinni mieć przypisany dostęp na poziomie Właściciel. Pozostałym osobom przypisujemy prawa na poziomie Autor. Definicję procesu zaczynamy od utworzenia listy czynności do wykonania określających poszczególne statusy (czynności statusowe), przez które przechodzić ma działanie.
Przykład:
[0] Zapytanie ofertowe
[1] Przygotowanie oferty
[2] Zatwierdzenie oferty
[3] Wysłanie oferty

W kolejnym kroku dodajemy sekcje odpowiadające poszczególnym statusom.
Przykład:
Zapytanie ofertowe
Przygotowanie oferty
Zatwierdzenie oferty
Wysłanie oferty

W ramach poszczególnych sekcji tworzymy czynności do wykonania, które są wymagane na danym etapie.
Przykład:
W sekcji "Zapytanie ofertowe" dodajemy czynności:
Zarejestrować zapytanie w systemie CRM
Wprowadzić wymagany termin złożenia oferty (tu najlepiej dodać pole niestandardowe typu data aby umożliwić wprowadzenie terminu).

Po wprowadzeniu wszystkich czynności można przypisać osoby odpowiedzialne.
Przykład:
Dla czynności statusowej [0] Zapytanie ofertowe wprowadzamy osobę "Jan Kowalski" i tą samą osobę wprowadzamy jako odpowiedzialną za wszystkie czynności do wykonania w sekcji "Zapytanie ofertowe".
W ten sposób określamy właścicieli etapów (włascicieli samego procesu wprowadziliśmy już w opcji Członkowie).

Oto przykładowe działanie procesowe


Gotowe działanie możemy przekształcić w szablon korzystając z opcji "Czynności dotyczące działania / Kopiuj jako nowy szablon". Tak przygotowaliśmy schemat procesu. Korzystając z zapisanego szablonu można uruchamiać następnie poszczególne działania (np. oferty).

No dobrze ale jak sterować przepływem działania przez poszczególne etapy?
Otóż po uruchomieniu działania u góry formularza działania wyświetlona jest lista etapów w ramach procesu (czynności statusowe) . Zakończenie prac na danym etapie polega na oznaczeniu czynności statusowej np. "[0] Zapytanie ofertowe" jako wykonanej. Warunkiem zmiany statusu powinno być jednak zrealizowanie wszystkich czynności przypisanych do właściciela etapu i zgrupowanych w sekcji "Zapytanie ofertowe". Pamiętajmy, że system nie kontroluje tego w żaden sposób.
Aktualnym statusem działania jest pierwsza niewykonana czynność statusowa.

Aktualny status działania procesowego


W wyżej opisany sposób, korzystając jedynie ze standardowej funkcjonalności IBM Connections, spełniliśmy podstawowe założenia (funkcjonalność wymagana) naszego mini projektu. Gdybyśmy jednak chcieli pójść dalej i zaoferować użytkownikom listę działań z widocznym statusem bez konieczności ich otwierania lub mozliwość filtrowania listy działań statusowych musimy posłużyć się specjalnym widgetem oferowanym przez Epacta SI - Statusy działań (opracowany dla IBM Domino w technologii XPages).

Widget Statusy działań w społeczności opracowany przez Epacta SI


Filtrowanie w widgecie Statusy działań


Wynik filtrowania w widgecie Statusy działań


Instalacja widgetu jest szybka i prosta. Pamiętajmy jednak, że widget działa na serwerze IBM Domino i wymaga skonfigurowanego web SSO pomiędzy serwerami Domino i Connections.
Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu z naszym biurem handlowym.
Tagi:
Komentarze (0)
Michael Sampson w październiku w Polsce - warsztaty z IBM Connections
Jun 2, 2014
Mamy przyjemność poinformować, że w początkach października 2014 r. Michael Sampson (autor bestsellera "Doing Business with IBM Connections") planuje wizytę w Polsce. Pracujemy obecnie nad możliwością zorganizowania jednodniowych warsztatów dotyczących wykorzystania IBM Connections w organizacji. Prowadzącym oczywiście będzie Michael. Więcej szczegółów wkrótce ale już teraz zachęcamy do kontaktu z nami osoby zainteresowane udziałem.
Tagi:
Komentarze (2)
Raport z konferencji IBM Connect 2014 [cz.2]
Apr 15, 2014
Tym razem, po dłuższej nieplanowanej przerwie, dwa słowa na temat oczekiwanych zmian w IBM Connections w "żołnierskim stylu":
W 2014 roku IBM planuje położyć nacisk na usprawnienia w trzech obszarach:
- współpracy zewnętrznej (z osobami z otoczenia organizacji)
- korzystania z systemu na komputerach stacjonarnych i urządzeniach mobilnych
- mechanizmach wykorzystujących personalizację treści

Współpraca zewnętrzna


To kwestia, która niewątpliwie otwiera nowe możliwości wykorzystania IBM Connections. Wyobraźmy sobie możliwość bezpiecznego i kontrolowanego współdzielenia treści z partnerami handlowymi, dostawcami, ekspertami i innymi podmiotami współpracującymi z naszą organizacją...
Przekładając to na funkcjonalności IBM Connections mówimy zatem o:
- możliwości tworzenia społeczności otwartych na zewnątrz ("zewnętrznych") - nowe pole (checkbox) w ustawieniach społeczności
- możliwości zapraszania do społeczności zewnętrznych osób z otoczenia poprzez podanie adresu email adresata
- ograniczeniu dostępu uzytkowników zewnętrznych wyłącznie do treści (społeczności lub plików), które zostały dla nich udostępnione
- dostępie użytkowników zewnętrznych do wizytówek innych użytkowników IBM Connections ale już nie do ich profili; niemożliwe jest także przeglądanie przez nich katalogu użytkowników
- łatwej identyfikacji użytkowników zewnętrznych i ich treści dzięki wyróżnieniu ich miniatur zdjęć (żółta ramka) w całym systemie
- możliwości wyszukiwania w katalogu użytkowników zewnętrznych przez pracowników firmy (użytkowników wewnętrznych) i dostępie do ich profili.

Desktop i urządzenia mobilne


Tu mówimy właściwie o jednej ale za to bardzo istotnej funkcji synchronizacji plików z serwerem IBM Connections. Można to nazwać namiastką Dropboxa i to w pełni kontrolowanego (w przypadku korzystania z IBM Connections zainstalowanego na serwerze organizacji).

Personalizacja


W tej sferze IBM wprowadził(wprowadzi) udogodnienia ułatwiające poruszanie sie użytkownika w systemie.
Warto wspomnieć o:
- skonsolidowaniu wszystkich powiadomień systemowych w jednym miejscu
- łatwym dostępie do ostatnio odglądanej treści (widget)
- możliwości przeszukiwania strumienia aktywności
- możliwości stosowania wzmianek ("@ - mentions") w całym systemie.

To zapewne nie wszystkie nowości, których możemy oczekiwać w IBM Connections w 2014 roku. Warto także wiedzieć, że większość z nich jest już dostępna w chmurze IBM SmartCloud for Social Business.
Tagi:
Komentarze (0)
Raport z konferencji IBM Connect 2014 [cz.1]
Feb 3, 2014
IBM Connect 2014 przeszedł do historii... Na konferencji, w której uczestniczyło ponad 5.000 osób z całego świata związanych z IBM Collaboration Solutions, "Big Blue" zaprezentował m.in. swoją strategię na najbliższe lata w odniesieniu do poszczególnych grup produktów. Chyba największy "buzz" wywołała wśród słuchaczy idea nowatorskiego podejścia do pracy z pocztą elektroniczną kryjąca się pod hasłem IBM Mail Next. Już na pierwszy rzut oka widać, że zmiana jest istotna, a kluczową rolę odgrywać będzie czynnik "social" i zorientowanie na osoby, z którymi współpracujemy. Oto kilka ekranów z prezentacji:

IBM Mail Next - pulpit startowy (widać jednak link do inboxa)
IBM Mail Next - menu funkcji wyświetlone po wskazaniu osoby
IBM Mail Next - treść maila z hierarchią osób powiązanych + opcja Share jak to w social


W tle ma ponoć dalej występować IBM Domino.
c.d.n.
Tagi:
Komentarze (1)
IBM Connect 2014 rusza już za kilka dni...
Jan 22, 2014
Już 26 stycznia 2014 r. rozpocznie się kolejna edycja konferencji IBM Connect (wcześniej Lotusphere) organizowana przez IBM.
To kilkudniowe, najważniejsze w roku wydarzenie dla wszystkich Klientów i Partnerów związanych z technologią z rodziny IBM Collaboration Solutions.
Jak zawsze oczekujemy dużej dawki informacji na temat strategii IBM w zakresie rozwoju produktów takich jak IBM Connections, IBM Notes and Domino czy IBM Sametime.
Liczymy też na wymianę poglądów z ekspertami z innych krajów.
Więcej szczegółów na stronach IBM
Tagi:
Komentarze (0)
Michael Sampson pogromcą mitów na temat platformy IBM Domino Notes
Dec 2, 2013
Michael Sampson opublikował dokument, w którym rozprawia się z kilkoma mitami na temat platformy IBM Notes Domino szerzonymi przez konkurencję.
Warto przeczytać...
Link do artykułu
Tagi:
Komentarze (0)
IBM Connections - poradnik Community Managera. Szablony działań mają także swoje prawa...dostępu.
Nov 27, 2013
Jednym z częściej wykorzystywanych komponentów IBM Connections są Działania (Activities).
Mogą one pomagać w zarządzaniu własnymi zadaniami ("to do") ale właściwie wykorzystane usprawniają także organizację przedsięwzięć (projektów) składających się z wielu etapów i czynności do wykonania, w które zaangażowana jest grupa osób.

Działania w górnym menu IBM Connections


Wyobraźmy sobie na przykład, że zostaliśmy włączeni do grupy osób odpowiedzialnych za zorganizowanie dorocznej konferencji partnerów handlowych firmy.
Profesjonalna realizacja takiego zadania wcale nie jest łatwa i prosta. Mamy przecież cały szereg problemów, które należy rozwiązać: począwszy od wyboru lokalizacji, przygotowania listy uczestników, opracowania szczegółowej agendy aż do dystrybucji zaproszeń.
Korzystając z możliwości IBM Connections (działanie podzielone na sekcje, wpisy i czynności do wykonania) możemy zaplanować realizację naszego projektu.
Załóżmy, że schemat takich działań został opracowany, a profesjonalnie przygotowana konferencja zakończyła się sukcesem.
Wiemy od szefa, że skoro tak świetnie się spisaliśmy, to możemy liczyć na podobne zadanie za rok...
I tu skorzystałbym z możliwości zapisania działania jako szablonu, co pozwoli mi na późniejsze wykorzystanie już zdobytych doświadczeń. Na podstawie zapisanego szablonu można bowiem błyskawicznie uruchomić nowe działanie, którego definicja jest już gotowa (nawet łącznie z listą osób współpracujących, jeśli tylko chcemy).

Oto ekran prezentującego przykładową listę dostępnych szablonów:


No dobrze - ale co jeśli ktoś inny chciałby skorzystać z moich doświadczeń? Czy może skorzystać z mojego szablonu działania?
To zależy. To zależy od praw dostępu określonych w definicji szablonu.
Trzeba tu wiedzieć, że szablony działań (podobnie zresztą jak same działania) mogą mieć wskazany jeden z trzech dostępnych poziomów praw dostępu:
- prywatny - taki szablon widoczny jest tylko dla członków przypisanych do niego
- publiczny (tylko do odczytu) - szablon widoczny jest dla każdego bez możliwości edycji
- publiczny - widoczny dla każdego łącznie z prawem do edycji
Uwaga: domyślnie zaznaczony jest poziom prywatny.

Jeśli zatem zapisalibyśmy po prostu nasze działanie jako szablon (bez żadnych zmian) to nikt inny poza osobami wskazanymi jako członkowie szablonu nie będzie mógł go wykorzystać, bo go po prostu nie zobaczy. Dopiero po edycji i zmianie domyślnego (prywatnego) poziomu na którykolwiek z pozostałych udostępnimy go innym użytkownikom.
Niestety - producent nieszczęśliwie umiejscowił opcję zmiany poziomu dostępu w szablonie (w działaniu również). Znajduje się ona u dołu ekranu w widoku "Członkowie" i łatwo ją po prostu przeoczyć...

Opcja zmiany poziomu dostępu do szablonu


Opcja zmiany poziomu dostępu do szablonu c.d.Dzielmy się wiedzą licząc, że inni zrobią to samo!

A.S.
Tagi:
Komentarze (2)
Książka M.Sampsona "Doing business with IBM Connections" - wartościowa pozycja dla community managera
Nov 25, 2013
Ostatnio jeden z naszych klientów zamówił książkę Michaela Sampsona. Miałem okazję ją przejrzeć...
Efekt? Mail od Michaela z potwierdzeniem realizacji zamówienia :)
Więcej informacji o autorze i jego dziele znajdziesz tutaj.
Jestem ciekaw opinii...
A.S.
Tagi:
Komentarze (0)
IBM Notes Domino wersja 9.0.1 - już dostępna
Nov 4, 2013
IBM udostępnił kolejną wersję (9.0.1) oprogramowania IBM Notes Domino. Szczegóły na stronie IBM.
Tagi:
Komentarze (0)
IBM Connections - poradnik Community Managera. Wiki - osadzanie obrazów / zdjęć.
Oct 31, 2013

Ważnym komponentem IBM Connections są obszary wiki. Można je wykorzystać w organizacji na wiele sposobów zarówno jako komponenty samodzielne jak i będące elementem społeczności. Oto tylko dwa przykłady:
- baza wiedzy (np. katalog produktów, informacje techniczne na temat produktów)
- środowisko do zespołowej pracy z dokumentami (np. budowa agendy spotkania, dokumentacja projektu).

W pracy z obszarami wiki często wykorzystuje się ilustracje lub zdjęcia (obrazy), które są osadzane w treści strony.


Edycja strony wiki z zaznaczoną ikoną wstawiania obrazów


Okno dialogowe wstawiania obrazu - plik zewnętrzny


Okno dialogowe wstawiania obrazu - załącznik strony wiki


W IBM Connections redaktor wiki może skorzystać z plików graficznych, które są:
- dołączone do strony wiki jako załączniki
- dodane do plików społeczności lub folderu współdzielonego ze społecznością
- dodane do komponentu Galeria Multimediów społeczności lub
- przechowywane poza systemem IBM Connections.

Każdy z tych sposobów pracy ma swoje wady i zalety, z których warto sobie zdawać sprawę przed rozpoczęciem edycji.

Sposób 1 - załączniki w Wiki


Zdjęcia w opisany sposób dodaje się pojedynczo. Nie ma możliwości wskazania jednorazowo wielu plików tak jak to ma miejsce w module Pliki. Usunięcie zdjęcia z treści dokumentu nie powoduje automatycznego usunięcia pliku z załączników strony wiki. Trzeba to zrobić oddzielnie.

Sposób 2 - pliki społeczności


W tym rozwiązaniu można jednorazowo dodawać wiele plików co z jednej strony skraca czasochłonność, ale z drugiej strony więcej czasu trzeba poświęcić na samo wstawianie zdjęć do wiki bowiem każdorazowo należy skopiować adres URL konkretnej wersji pliku zdjęcia. Prace można sobie ułatwić otwierając komponent Pliki w oddzielnym oknie przeglądarki i przełączać okna po skopiowaniu URL obrazka.
Po dodaniu nowej wersji pliku zdjęcia w komponencie Pliki społeczności (lub folderze współdzielonym ze społecznością) samo zdjęcie osadzone w dokumencie wiki nie zmieni się.
Uwaga: każde wyświetlenie strony z tak osadzonymi zdjęciami będzie odnotowane we właściwościach każdego pliku (zakładka "Informacje o tym pliku") jako pobranie.
Może to skutkować jednak wolniejszym ładowaniem się obrazków na stronie.

Sposób 3 - pliki w Galerii Multimediów społeczności


Należy pamiętać, że usuniecie źródłowego zasobu z galerii spowoduje, że zdjęcie / obrazek nie wyświetli się na stronie wiki. Podobny błąd wystąpi gdy plik źródłowy zostanie zastąpiony innym (opcja "Zastąp" w Galerii Multimediów).
Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość osadzania miniatur zdjęć automatycznie generowanych przez komponent Galerii Multimediów. W tym celu należy wykorzystać adres URL miniatury, a nie zdjęcia źródłowego, które także jest dostępne w galerii.
Niestety pliki do Galerii Multimediów można dodawać tylko pojedynczo.
W przypadku osadzania na stronie wiki miniatur z galerii wyświetlenie strony nie będzie odnotowane we właściwościach pliku źródłowego. Jeśli jednak osadzony zostanie obrazek odwołujący się do pliku źródłowego w galerii (nie miniatury) statystyka pobierania pliku (zakłada "Informacje o tym pliku") będzie aktualizowana.

Sposób 4 - pliki zewnętrzne


W takim rozwiązaniu właściciel obszaru wiki nie ma kontroli nad zasobami plików graficznych (oczywiście poza przypadkiem gdy zarządza zewnętrznym źródłem tychże).
Pliki graficzne osadzone w ten sposób w wiki nie są w żaden sposób przechowywane w IBM Connections. Po otwarciu strony system po prostu wyświetla zasób przechowywany pod wprowadzonym adresem URL. Należy tym samym pamiętać, że po usunięciu pliku źródłowego zdjęcie nie zostanie wyświetlone. Podobna sytuacja będzie miała miejsce gdy użytkownik otwierający wiki nie ma uprawnień do systemu, w którym przechowywane są pliki źródłowe.
W tej opcji obrazy można osadzać w wiki wykorzystując opcję "Wstawianie / edycja obrazu" w edytorze lub poprzez wklejenie obrazka skopiowanego do schowka z zewnętrznej strony WWW.
 

A.S.  

Tagi:
Komentarze (0)
IBM Connections - poradnik Community Managera. Jak sprawić aby ważne informacje dotarły do użytkownika? Strona startowa.
Oct 23, 2013

IBM Connections jest systemem społecznościowym dla przedsiębiorstw.
Oznacza to, że użytkownicy biznesowi, którzy wdrożyli to rozwiązanie otrzymali możliwość wykorzystania wybranych funkcjonalności spotykanych dotychczas w internetowych serwisach społecznościowych dla użytkowników indywidualnych do usprawnienia współpracy w ramach swojej organizacji.
Takimi społecznościowymi elementami są w Connections m.in. społeczności, obszary wiki, fora dyskusyjne ale także możliwość śledzenia i  rekomendacji ("lubię to").
Przymiotnik "społecznościowy" oznacza także, że użytkownik ma całkowitą swobodę w wyborze treści, którą jest zainteresowany.
Sam komponuje własną stronę główną (widżety), sam decyduje, do jakich społeczności dołącza, jakie treści śledzi etc.
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że takie podejście ma określone konsekwencje i może być źródłem problemów.

Spójrzmy na konkretny przykład:
Zarząd firmy wymaga aby informacja na temat wejścia w życie nowych zarządzeń i ich zmian docierała do wszystkich pracowników.

W organizacji, w której podstawowym narzędziem komunikacji jest poczta elektroniczna (email) problem rozwiązuje się poprzez wysłanie powiadomienia do wszystkich pracowników (przy założeniu, że każdy pracownik posiada swój firmowy adres email oczywiście).
Inna opcja to po prostu publikacja odpowiedniego komunikatu na stronie startowej intranetu.
Pozostaje jeszcze trzecie "analogowe" rozwiązanie - wykorzystanie zwykłej tablicy ogłoszeń firmowych (w większości firm, które znam ciągle funkcjonuje).

Co jednak w przypadku gdy nasz intranet jest intranetem społecznościowym działającym na platformie IBM Connections?
Pamiętajmy, że nie ma tu jednej centralnej, statycznej strony głównej prezentującej te same treści dla każdego użytkownika. To on sam decyduje o tym co jest dla niego interesujące.
Jak mieć pewność, że ważne informacje zarządu dotarły do niego?

Można oczywiście zawsze wysłać komunikat za pomocą poczty elektronicznej. To jednak sposób, który nie wykorzystuje funkcji społecznościowych platformy.

Wydawałoby się, że rozwiązaniem jest utworzenie w IBM Connections specjalnej społeczności (np. "Prace Zarządu") i dodanie do członków społeczności wcześniej utworzonej grupy (w Active Directory lub Domino Directory w zależności od architektury środowiska), do której dodano wszystkich pracowników firmy. Wtedy treści w niej publikowane byłyby dostępne dla całej organizacji. Jako narzędzia można w tym celu użyć funkcjonalności Blogu lub po prostu Aktualizacji Statusów.
Jest jednak jeden podstawowy problem - bycie członkiem jakiejś społeczności nie oznacza, że treści w niej publikowane pojawią się w widoku "Śledzę" na stronie głównej Connections. Aby tak się stało konieczne jest włączenie przez użytkownika opcji "Śledzę". Tego jednak nie da się w prosty sposób wymusić. Zatem zabrnęliśmy w ślepą uliczkę? Niekoniecznie.

Na podstawie doświadczeń i potrzeb naszych klientów opracowaliśmy dedykowaną, zintegrowaną z IBM Connections, aplikację działającą na platformie IBM Domino (z zastosowaniem XPages), która może pełnić rolę strony startowej (nie mylić z komponentem Strona Główna) dla IBM Connections.
Administrator, w konfiguracji aplikacji, definiuje jakie treści (z jakich komponentów Connections) są prezentowane na stronie startowej. Ustawiając np. Aktualizacje Statusów ze społeczności "Prace Zarządu" jako źródło danych powodujemy, że każdy użytkownik po zalogowaniu się do IBM Connections widzi np. komunikaty zarządu.
Oczywiście na stronie startowej można umieścić wiele sekcji i każda z nich może prezentować informacje pochodzące z innego komponentu IBM Connections.


Oto przykład kompozycji strony startowej dla IBM Connections przy wykorzystaniu naszej aplikacji


A.S.

Tagi:
Komentarze (0)
IBM Connections - poradnik Community Managera. Prawo do tworzenia społeczności - strategie.
Oct 21, 2013

Społeczności rozumiane jako wirtualne środowiska pracy grupy osób powiązanych ze sobą podobnymi obowiązkami, kompetencjami, funkcjami, osób pracujących w tym samym dziale lub lokalizacji czy wreszcie mających podobne zainteresowania, są kluczowym elementem systemu IBM Connections.

To właśnie dzięki funkcjonalności społeczności organizacja wdrażająca wspomnianą platformę może odblokować (uwolnić) potencjał innowacji czy kreatywności pracowników.

W IBM Connections domyślnie każdy użytkownik może tworzyć społeczności, których automatycznie staje się właścicielem. Warto jednak zastanowić się czy taka strategia jest korzystna z punktu widzenia organizacji.

Argumentami przemawiającymi za takim podejściem są m.in.:

 • szybki rozwój środowiska mierzony np. ilością społeczności
 • szybki wzrost zasobów informacyjnych (treści) dostępnych na platformie
 • szybsza adopcja narzędzia w organizacji
 • likwidacja "silosów informacyjnych"
 • powstawanie nowych połączeń informacyjnych

Wśród wad można wymienić:

 • niższą jakość informacji
 • możliwość powielania się informacji (np. wiele społeczności zogniskowanych wokół tego samego tematu)
 • chaos informacyjny (trudno zidentyfikować źródła informacji o wysokiej jakości)

W IBM Connections administrator może jednak ograniczyć prawo do tworzenia nowych społeczności do grupy wybranych osób. I tu również możemy wymienić wady i zalety takiego podejścia.

Zalety to:

 • uniknięcie chaosu informacyjnego
 • zapewnienie wyższej jakości informacji
 • lepsze planowanie struktury źródeł informacji

Wadami są natomiast:

 • powielenie "starego podejścia" do zasobów informacyjnych i komunikacji (kontrola) zniechęcającego użytkowników do nowej platformy
 • niewykorzystanie w pełni korzyści oferowanych przez funkcje społecznościowe narzędzia.

Jak widać każde z dwóch podejść niesie ze sobą określone konsekwencje i trudno jednoznacznie określić którekolwiek z nich lepszym dla organizacji.

Niemniej jednak na bazie dotychczasowych doświadczeń wydaje się, że ograniczenie prawa do tworzenia społeczności niesie ze sobą mniejsze ryzyko porażki projektu.
W dłuższym okresie korzyści płynące z odblokowania innowacyjności i kreatywności pracowników mogą zostać przytłumione negatywnymi konsekwencjami powodowanymi przez chaos informacyjny i niską jakość informacji. Po początkowym okresie gwałtownego wzrostu liczby społeczności i zainteresowania użytkowników mogą wystąpić problemy z identyfikacją wiarygodnych zasobów informacyjnych. Także wysiłek redaktorów (właścicieli społeczności) może zostać zmarnowany w sytuacji kiedy działa wiele społeczności powielających te same informacje. Z jednej strony nastąpi zatem stopniowy odwrót czytelników od platformy, a z drugiej stracą motywację sami redaktorzy.

Z kolei ograniczenie prawa do tworzenia społeczności do osób, które tradycyjnie występują wysoko w hierarchii organizacyjnej (tendencja) może przyczynić się do odbioru narzędzia przez pracowników jako nowego wcielenia "klasycznego" intranetu (kadra zarządzająca informuje - pracownicy czytają).

Stąd też wydaje się, że najlepszą strategią jest zdefiniowanie grupy osób, którym początkowo przydzielone zostanie prawo tworzenia społeczności, a następnie stopniowe i systematyczne jej rozszerzanie o kolejne osoby - liderów zidentyfikowanych przez ich aktywność na platformie. Ważne jest aby do pierwotnej grupy "wybrańców" włączyć osoby spośród pracowników niższego szczebla cieszące się autorytetem z racji ich doświadczenia (eksperci), osiągnięć (liderzy) lub aktywności nieformalnej (animatorzy). Samo prawo do tworzenia własnych społeczności może być w takim podejściu traktowane jako element motywujący. Warto zastanowić się jak taki, powstały niejako przy okazji wdrożenia, system motywujący zorganizować i wykorzystać mając na uwadze następne kilka lat.

 

A.S.
Tagi:
Komentarze (0)
20 września 2013 - dzień premiery IBM Sametime 9
Sep 20, 2013
Data 20 września 2013 roku została podana przez IBM jak dzień premiery nowej wersji programu IBM Sametime. Z niecierpliwością czekamy na m.in.:
- nowy interfejs
- nowe możliwości audio/wideo w HD
- lepszą integrację z IBM Connections
i wreszcie...
- nowy sposób licencjonowania.

Więcej informacji na temat IBM Sametime 9 na stronach The Sametime Blog (IBM).
Tagi:
Komentarze (1)
IBM Notes and Domino v9.0 po polsku już jest!
Jul 26, 2013
Wielu z nas z niecierpliwością oczekiwało polskiej wersji produktu IBM Notes and Domino w wersji 9 - Social Edition. W końcu lipca 2013 r. wersja ta pojawiła się w sprzedaży. Każdy klient, który posiada aktywne wsparcie techniczne IBM może ją pobrać i zainstalować zgodnie z warunkami licencji.

Pozdrawiam
A.S.
Tagi:
Komentarze (0)
IBM Connections dla iOS - wersja 4.3.0
Jul 25, 2013
Zaledwie kilkanaście dni po opublikowaniu wersji 4.2.0 aplikacji IBM Connections dla iOS IBM zaskakuje nas kolejną odsłoną oznaczoną numerkiem 4.3.0.
Najważniejszą nowością jest obsługa IBM Docs dla użytkowników IBM SmartCloud. Możliwe jest przeglądanie dokumentów tworzonych w edytorze tekstu, arkuszy kalkulacyjnych i prezentacji. Edycja natomiast działa niestety tylko w przypadku edytora tekstowego.
Uwaga: funkcje te działają na iPadzie. iPhone nie wspierany (i w sumie sie nie dziwię).
Link do Apple Appstore: https://itunes.apple.com/pl/app/ibm-connections/id450533489?mt=8

Pozdrawiam
A.S.
Tagi:
Komentarze (0)
IBM Connections dla iOS - wersja 4.2.0
Jul 8, 2013
Kilka dni temu w Apple Appstore pojawiła się kolejna wersja (uaktualnienie) aplikacji umożliwiającej dostęp do IBM Connections z urządzeń z systemem iOS.
Link: https://itunes.apple.com/pl/app/ibm-connections/id450533489?mt=8

Istotniejsze nowości:
- dostęp do tagów w profilu użytkownika (odczyt i edycja)
- dostęp do opisu profilu użytkownika
- obsługa folderów w społeczności (to akurat mnie cieszy najbardziej)
- poprawa mechanizmu pobierania i przeglądania plików
etc. etc.

Ważna uwaga: IBM przestrzega, że następne aktualizacje aplikacji będą wymagały iOS w wersji 6 lub wyższej.

Sprawdziłem - ufff....mam 6.1.3
Powiem szczerze - po początkowym "oporze materii" coraz częściej korzystam z mobilnego dostępu do Connections i coraz bardziej to lubię :)

Pozdrawiam
A.S.
...w Poznaniu dziś gorąco - min. 30C
Tagi:
Komentarze (0)
Konferencja GET CONNECTED 2013 już za nami...
Jun 21, 2013
W dniach 17-19 czerwca 2013 r. w Kazimierzu Dolnym odbyła się doroczna konferencja dla aktualnych i potencjalnych użytkowników oprogramowania IBM z rodziny ICS (IBM Collaboration Solutions). Była to świetna okazja do zapoznania się z nowościami w ofercie IBM Software i wymiany doświadczeń. Wśród prezentowanych rozwiązań mogliśmy zobaczyć m.in. IBM Connections 4.5, IBM Notes Domino 9 i najnowszy produkt w rodzinie - Kenexa (oprogramowanie oferowane w modelu SaaS wspomagające pracę działu HR).

Ze własnej obserwacji mogę stwierdzić, że mimo odbywających się niemal równolegle dwóch, w pewnym zakresie konkurencyjnych, konferencji ( "Miasta w Internecie" w Gdańsku i "Gartner IT Leadership Trends 2013" w Warszawie) frekwencja dopisała. Jeszcze bardziej cieszy fakt, że wśród uczestników pojawiły się nowe organizacje używające lub zainteresowane ICS reprezentowane zarówno przez IT jak i osoby z tzw. "biznesu".

Epacta SI jako srebrny partner konferencji prezentowała swoje dokonania w zakresie integracji aplikacji intranetowych stworzonych w technologii XPages z systemem IBM Connections (temat wystąpienia: "Intranet społecznościowy. XPages i IBM Connections razem – przykłady integracji.").

Zachęcamy do zalogowania się w serwisie Greenhouse i pobrania udostępnionej tam prezentacji w formie pliku .pdf.

Nie mogę też pominąć faktu nagrodzenia przez IBM Polska m.in. naszej firmy wyróżnieniem za najbardziej innowacyjne wdrożenie oprogramowania ICS w Polsce w 2013 r. (nagroda przyznawana wspólnie użytkownikowi i partnerowi IBM, który zrealizował wdrożenie). Przy tej okazji oczywiście serdeczne gratulacje dla naszego Klienta - regionalnego operatora telekomunikacyjnego z Wielkopolski.

Równie ważne jak nagroda były dla nas niezwykle ciekawe dyskusje na temat technologii (i nie tylko) toczone w uroczych "okolicznosciach przyrody".

Do zobaczenia za rok!
Tagi:
Komentarze (2)